👤
a fost răspuns

Pe fundul unui pârâu se află o pietricică. Un copil vrea să o miște cu un baston pe care-l introduce în apă (n= 1,3) sub un unghi i = 45°. Adâncimea apei este ℎ = 40 cm. La ce depărtare de obiect atinge bastonul fundul
apei?


Răspuns :

H aparent =H real / n = 40 cm/ 1,33= 30 cm Copilul vede pietricica la inaltimea de 30 cm fata de suprafață apei Acesta formula se poate demonstra dacă desenezi piatra și o rază care pleaca de la piatra si se refracta.Desenează înălțimea aparentă la care se vede piatra Și din triunghiuri care se formează vei găsi acea formula de mai sus

Pt a calcula la ce depărtare de obiect atinge bastonul fundul apei aplici tg i= l/(H-Ha)rezulta l=tgix(H-Ha)=tg45 x10 cm=10 cm unde l este distanta dintre baston și obiect