3kg zahar .......,,,.,2kg faina ....,.18 lei /x3
2kg zahar .........3kg faina .........17 lei /x2
...................................,.......,..............................
9kg zahar ..........6 kg faina .........54 lei
4 kg zahar .........6 kg faina ..........34 lei
.......................................................................
5 kg zahar ......................................20 lei
9 kg zahar -4 kg zahar = 5 kg zahar
54lei -34 lei = 20 lei
Cat costa un kg zahar ?
20:5= 4 lei
Cat costa 3 kg zahar ?
3 x 4 = 12 lei
Cat costa 2 kg faina ?
18 lei -12 lei = 6 lei
Cat costa 1 kg de faina ?
6:2 = 3 lei