3,5 kg mere....2 kg roșii....24 lei/×2
7 kg mere....1,5 kg roșii...35,5 lei
7 kg mere....4 kg roșii....48 lei
7 kg mere....1,5 kg roșii....35,5 lei
/....2,5 kg roșii=12,5 lei
1 kg roșii=12,5:2,5=5 lei
2 kg roșii=2×5=10 lei
3,5 kg mere+10=24 lei
3,5 kg mere=24-10
1 kg mere=14:3,5=4 lei