👤

La o cantina sau cumparat intro zi 38 de pahare de iaurt si 14 pahare de smantana pentru care sau platit 132 de lei iar in alta so sau cumparat 36 de pahare de iaurt si 7 pahare de smantana pentru care sau platit 100 de lei. Cat costa un pahar de iaurt? Dar unul de smantana? Rezolva problema folosind operatia de impartire pentru ,,egalizarea" unei marimi din problema(pentru a o side la acelasi termen de comparatie)