👤
Luci92
a fost răspuns

va rog sa ma ajutati dau 25 puncte!

Va Rog Sa Ma Ajutati Dau 25 Puncte class=

Răspuns :

Metoda grafica 

Observatie : Deducem din datele problemei ca pretul borcanelor mari e de 3  ori mai scump decat al borcanelor mici .

pret borcane mari    l--------l--------l--------l
pret borcane mici     l--------l      
                                            [_________] 
                                                42 lei 

42 lei : 2 = 21 lei a platit pe borcanele mici 

21 lei + 42 lei = 63 lei a platit mama pe borcanele mari 

21 lei + 63 lei = 84 lei a platit mama in total 

100 lei - 84 lei = 16 lei → restul de la o bancnota de 100 lei 


un dovleac = 4 verze = 4 x 4 gutui = 16 x 2 mere = 32 mere 

2 x ( 1 x 4 x 4 x 2 ) = 2 x 32 = 64 mere cat doi dovleci 

Raspuns:  c) 64