plese problema 1 La un magazin s-au adus o cantitate de mălai în prima zi s-a vândut jumătate din cantitate a doua zi o treime din rest a treia zi o pătrime din noul rest iar în a patra zi ultimele 123 de kg
a) Câte kilograme de mălai s-au adus în total la magazin? b)Știind că pentru mălaiul vândut a treia zi s-au încasat 123 ron află cât costă un kilogram de mălai. c) Câți lei sau încasat pentru întreaga cantitate de mălai adusă la magazin?
problema 2
Într-o magazie era de 6 ori mai multă făină decât în alta . După ce s-au vândut din prima magazie 150kg și s-au mutat în a doua 60kg,în prima a rămas o cantitate de 3 ori mai mare decât în a doua magazie.Ce cantitate de făină a fost la început în fiecare magazie?Știind că pentru cantitatea vândută din prima magazie s-au încasat 450lei ,află cât costă un kilogram de făină !!!!REZOLVĂRILE LE VREAU CORECTE ȘI RAPIDE CÂT PUTEȚI DE REPEDE !!!!!