5 kg struguri....7 kg pere.....83,20 x2
10 kg struguri....12 kg pere...153,70
---------------------------------------------------
10 kg struguri....14 kg pere...166,40
10 kg struguri....12 kg pere...153,70
----------------------------------------------------
--------------------- 2 kg pere. 12,7
Cat costa un kg de pere ? 12,7:2=6,35 lei
Cat costa 12 kg de pere ? 6,35x12=76,2 lei
Cat costa 10 kg de struguri ? 153,7-76,2=77,5 lei
Cat costa 1 kg de struguri ? 77,5:10=7,75 lei