S-au cumparat mere si struguri,in total 70 kg,care au costat 420 lei.Cantitatea de mere estede 4 ori mai mare decat cantitatea de struguri.Un kg de struguri a costat dedpua ori mai mult decat un kilogram de mere.Afla pretul merelorsi al strugurilor
1 kg struguri costa = 420 lei : 70kg = 6 lei Cantitatea de mere este de : 70kg x 4 = 280 kg 1 kg mere = 6lei:2 = 3 lei Toate merele au costat 280 kg x 3 lei/kg = 840 lei Toti strugurii au costat 420 lei Merele si strugurii impreuna au costat 840 lei + 420 lei = 1260 lei