Pentru 15 kg de cartofi si 12 kg de varza s-au platit 69 de lei,iar pentru 5kg de cartofi si 7 kg de varza,29 de lei metoda grafica.Cat mai repede pls pls.
15 kg c ...12 kg v...69 lei 5 kg c......7 kg v.....29 lei/×3
15 kg c.....12 k v.....69 lei 15 kg.c.... .21 kg v....87 lei 87-69=18 lei 21-12=9 kg v 18:9=2 lei un kg varza 2×12=24 lei 69-24=45 lei 45:15=3 lei un kg cartofi