3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei relatia (1)
6 kg de mere ..........4 kg pere..........2 kg prune .........26 lei (2)
6 kg de mere...........7 kg pere..........7 kg prune .........40 lei (3)
________________________________________________________
→ scad din relatia (3) relatia (2)
3 kg pere ................5 kg prune .............40 lei - 26 lei = 14 lei ( 4)
____________________________________________________________
3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei → le scad
3 kg pere .........5 kg prune ........ 14 lei
_____________________________________________________
3 kg de mere costa : 20 lei - 14 lei = 6 lei
6 : 3 = 2 lei costa 1 kg de mere
3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei
6 kg de mere ..........4 kg pere..........2 kg prune .........26 lei
3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei - 3 × 2 lei = 14 lei
.4 kg pere..........2 kg prune ........26 lei - 6 × 2 lei = 14 lei
________________________________________________
→ egalizez numarul kg de pere
3 kg pere..........5 kg prune .........14 lei → inmultesc cu 4
4 kg pere..........2 kg prune .........14 lei → inmultesc cu 3
_________________________________________________
12 kg pere........20 kg prune.........56 lei → le scad
12 kg pere..........6 kg prune.........42 lei
__________________________________________
/ 14 kg prune = 14 lei
14 : 14 = 1 leu costa 1 kg de prune
3 kg de mere ..........3 kg pere..........5 kg prune .........20 lei
20 lei - 3 × 2 lei - 5 × 1 leu = 20 lei - 6 lei - 5 lei = 9 lei costa 3 kg de pere
9 : 3 = 3 lei costa 1 kg de pere