👤
Romina83
a fost răspuns

Help la o problema
Pentru 6 caiete , 7 pixuri și 10 creioane Răzvan a plătit 64 de lei , Sebi a plătit 29 de lei pt 3 caiete, 3 pixuri și 5 creioane , iar Andrea a plătit 20 de lei pt 2 caiete, 2 pixuri și 4 creioane . Cât costa fiecare obiect ?


Răspuns :

Sper să îți fie de folos
Vezi imaginea Monicuta9
6caiete....7pixuri...10creioane...64lei
3caiete...3pixuri...5creioane...29lei/×2
2caiete....2pixuri...4creioane...20lei
Luam primele doua relatii si o inmultim pe a doua cu 2 si obtinem:

6caiete. .7pixuri...10creioane...64lei
6caiete...6pixuri...10creioane...58lei
Observam ca avem 2 egalitati si putem afla cat costa pixurile.
64-58=6 lei
7-6=1pix
6×1=6 lei costa un pix
Ne intoarcem sus la cele trei relatii si ne alegem 2 dintre ele ( eu am ales ultimile doua) eliminand costul pixurilor si avem:
6×3=18 lei
6×2=12 lei
3 caiete....5 creioane... (29-18)..11lei/×2
2 caiete....4 creioane... (20-12)..8lei/×3

6 caiete... 10 creioane...22 lei
6 caiete....12 creioane....24 lei
Avem din nou egalitate si aflam creioanele.
24-22=2 lei
12-10=2 creioane
2:2=1 leu costa un creion
Acum putem afla si caietele
10×1=10 lei ( 10 creioane)
22-10=12 lei ( 6caiete)
12:6=2 lei un caiet
Verificam
(6×2)×(7×6)+(10×1)=12+42+10=64 lei prima relatie.
Problemele de genul asta ( cu cate 3 relatii) se rezolva in mai multe moduri. De exemplu se pot lua doua relatii dun cele 3 si se pot aduna sau scadea intre ele pt a obtine egalitati si pe urma sa inmultim. In cazul asta noi am inmultit de la inceput. Nu este singurul mod de a rezolva. Sper ca ai reusit sa intelegi ceva.