👤
a fost răspuns

la o cantină sau cumpărat intr-o zi 38 de pahare de iaurt și 14 pahare de smântână pentru care sau plătit 132 lei iar în alta Zi sau cumpărat 36 de pahare de iaurt și șapte pahare de smântână pentru care sau plătit 100 leiv Cât costă un pahar de iaurt dar unul de smântână rezolvă o problemă folosind operația de împărțire pentru egalizarea unei mărimi din problema pentru care o aduci la același termen al comparației

Răspuns :

38i..........14s.........132 lei
36i..........7s...........100lei/×2
_________________
72i..........14s.........200lei(-)
38i..........14s..........132lei
_________________
34i. / 68lei
34i=68lei
i=68÷34
i=2 (pahare de iaurt)
36×2............7s...........100lei
72+7s=100lei
7s=100-72
7s=28
s=28÷7
s=4 (pahare de smântână)
R:Sunt 4 pahare de smântână si 2 pahare de iaurt.