2ing ...............4praj ..............26 lei
2ing ................6praj................34lei
——————————————————-
2 praj ................8 lei
6 prajituri-4 prajituri = 2 prajituri
34 lei -26 lei = 8 lei
Cat costa o prajitura ?
8:2 = 4 lei
Cat costa 4 prajituri ?
4x4 = 16 lei
Cat costa 2 inghetate ?
26-16= 10 lei
Cat costa o inghetata ?
10:2=5 lei