O gospodina a platit 19 lei pentru doua kg de banane si 3 kg de portocale .Alta gospodina a cumparat 4 kg de banane si doua kg de portocale si a platit 26 lei. Cat costa un kg de banane ?Dar unul de portocale?
2kg portocale.....3kg banane.....19lei 4kg portocale.....2kg banane.....26 lei
Înmulțim primul rând cu 2 pentru a egaliza si apoi scrie randul unu cu toate datele inmultire cu 2 rezolvare 6-2=4 38-26=12 12:4=3 3×2=6 26-6=20 20:4=5