1) notam cu x costul abonamentului pe 12 luni (un an)
90 lei ......... 5 luni
x lei ......... 12 luni
x = (90 x 12) : 5
x = 1080 : 5
x = 216
2) notam cu x lei pe 21 de zile
8 zile ......... 520 lei
21 zile ......... x lei
x = (21 x 520) :8
x = 10920 : 8
x = 1365 lei pe 21 zile
3) notam cu x cantitatea de sfecla necesara
200 kg .................. 25 kg zahar
x kg ................... 3000 kg zahar
x = (200 x 3000) :25
x = 600000 : 25
x = 24000 kg (sfecla de zahar necesara pentru 3000 kg zahar)