👤

1. Abonamentul la un ziar costa 90 lei pe 5 luni .Cat costa abonamentul pentru un an. 2. Pentru 8 zile lucratoare , un salariat primeste 520 lei . ce suma trebuie sa primeasca pentru 21 de zile lucratoare ? 3. Din 200 KG de sfecla de zahar se obtin 25 kg de zahar . Din ce cantiate de sfecla de zahar se obtin 3 tone de zahar . Va rog ajutati-ma !

Răspuns :

1)  notam cu x costul abonamentului pe 12 luni (un an)
   

    90 lei ......... 5 luni
      x lei ......... 12 luni
      x = (90 x 12) : 5
      x = 1080 : 5
      x = 216 


2)  notam cu x lei pe 21 de zile


    8 zile ......... 520 lei
    21 zile ......... x lei


    x = (21 x 520) :8
    x = 10920 : 8
    x = 1365 lei pe 21 zile

3) notam cu x cantitatea de sfecla necesara


    200 kg .................. 25 kg zahar
     x kg ................... 3000 kg zahar
x = (200 x 3000) :25
x = 600000 : 25
x = 24000 kg (sfecla de zahar necesara pentru 3000 kg zahar)