2kg banane.....3kg portocale...19 lei ×2
4kg banane......2kg banane.....26 lei
___________________________
4kg b....6kg p...38 lei
4kg b....2kg p....26 lei
____________________________
.................4kgp.....12 lei
1) *Un kg portocale costa* :
12lei :4=3 lei
2) 2 kg p. Costa:
3lei×2=6 lei
3) 4 kg b costa :
26 lei-6lei=20 lei
4) 1 kg b costa :
20 lei : 4 = 5lei