👤

O gospodina a platit 19lei pentru 2kg de banane si 3kg de portocale. Alta gospodina a cumparat 4kg de banane si 2kg de portocale si a platit 26lei. Cat costa un kg de banane? dar unul de portocale ? 2kg banabe.......3kg portocale......19lei , 4kg babane........2kg portocale......29lei
cum se rezolva?