👤
Asiraisa
a fost răspuns

O rigla si o eticheta costau 15 lei. Cat costa fiecare obiect, daca pe rigla se plătea de 4 ori mai mult decat pe eticheta?

Răspuns :

O rigla : /_/_/_/_/
O eticheta : /_/

15:5=3 - pretul etichetei
3*4=12 - pretul riglei

Verificare: 12+3=15.
o rigla .........o eticheta .........15 lei 
o rigla = 4 x o eticheta 

4 etichete + o eticheta = 15 lei 

5 etichete = 15 lei 

15 : 5 = 3 lei costa o eticheta 

4 x 3 lei = 12 lei costa o rigla 

sau 

eticheta  l-----l                        } total = 15 lei 
rigla        l-----l-----l-----l-----l

15 : 5 = 3 lei costa o eticheta 

4 x 3 = 12 lei costa o rigla 

sau   15 lei - 3 lei = 12 lei