de la o cofetărie Maia a cumpărat două înghețate și 4 prăjituri plătind 26 lei în altă zi la aceeleasi prețuri a cumpărat două înghețate și șase prăjituri de același fel cu primele plătind 34 lei Câți lei costă înghețata dar prajitura
34-26=8lei(costă două prajituri) 8÷2=4lei(costă o prăjitură) 26-(4×4)=26-16=10lei(costa două inghetate) 10÷2=5lei(costă o înghețată ) V:(2×5)+(4×4)=10+16=26 (2×5)+(6×4)=10+24=34