Răspuns :
3p. ...4c. ..20lei
3p. ..6c. ..24 lei
cu câte cornuri sunt mai multe în al doilea pachet?
6-4=2
câți lei costa și cornuri?
24-20=4
câți lei costa un corn?
4:2=2
câți lei costa 4 cornuri?
4×2=8
câți lei costa 3 pâini?
20-8=12
câți lei costa o pâine?
12:3=4
sper ca te-am ajutat! dacă da ajuta-ma și tu pe mine mulțumindu-mi
3p. ..6c. ..24 lei
cu câte cornuri sunt mai multe în al doilea pachet?
6-4=2
câți lei costa și cornuri?
24-20=4
câți lei costa un corn?
4:2=2
câți lei costa 4 cornuri?
4×2=8
câți lei costa 3 pâini?
20-8=12
câți lei costa o pâine?
12:3=4
sper ca te-am ajutat! dacă da ajuta-ma și tu pe mine mulțumindu-mi
3paini........4cornuri....…..20lei
3paini........6cornuri.........24lri
2coenuri.....24lei-20lei
2cornuri.......4lei
4lei:2cornuri=2lei cornul
20lei-4lei=16lei 3paini
16lei:3paini=6lei o paine
3paini........6cornuri.........24lri
2coenuri.....24lei-20lei
2cornuri.......4lei
4lei:2cornuri=2lei cornul
20lei-4lei=16lei 3paini
16lei:3paini=6lei o paine