👤
Alexbodsss
a fost răspuns

daria a cumparat 3 paini si 4 cornuri care au costat 20 lei,iar luca 3 paini si 6 cornuri care au costat 24 de lei.stind ca ei au cumarat produse de acelasi fel,afla cati lei costa o paine si cati lei costa un corn

Răspuns :

3p. ...4c. ..20lei

3p. ..6c. ..24 lei

cu câte cornuri sunt mai multe în al doilea pachet?

6-4=2

câți lei costa și cornuri?

24-20=4

câți lei costa un corn?

4:2=2

câți lei costa 4 cornuri?

4×2=8

câți lei costa 3 pâini?

20-8=12

câți lei costa o pâine?

12:3=4

sper ca te-am ajutat! dacă da ajuta-ma și tu pe mine mulțumindu-mi
3paini........4cornuri....…..20lei
3paini........6cornuri.........24lri
2coenuri.....24lei-20lei
2cornuri.......4lei
4lei:2cornuri=2lei cornul
20lei-4lei=16lei 3paini
16lei:3paini=6lei o paine