👤

9kg de mere si 6kg de pere costa42de lei,iar 9kg de mere si 2 kg de pere costa26 de lei Ma poate ajuta si pe mine cineva ? MULTUMESC


Răspuns :

9a+6b=42
9a+2b=26
_________
Facem scaderea dintre date
4b=16
b=16:4
b=4
Inlocuim in a 2 relatie pentru al afla pe a
9a+8=26
9a=26-8
9a=18
a=18:9
a=2

R: a=2, b=4
Notăm :
merele=m
perele=p

9kg m............6kg p............42 lei
9kg m ...........2kg p ...........26 lei

Scădem relațiile:

0kg m ...........4kg p ............16 lei

Adică 4 kg p =16 lei

1kg p=16:4 lei
1kg p=4 lei

Ne folosim de cea mai simpla relație și aflam prețul unui kg de mere.

26-2×4=26-8=18 ( lei 9 kg m)
1kg m=18:9=2 lei

R.:
1 kg mere=2 lei
1 kg pere=4lei