👤
Denisa442
a fost răspuns

cine ma ajuta si pe mine va rooog la 13,14 si 15 dau coroana

Cine Ma Ajuta Si Pe Mine Va Rooog La 1314 Si 15 Dau Coroana class=

Răspuns :

13)
60kg............... 240lei
90kg................xlei
⇒ cantitatea si costul sunt direct proportionale:
60/240 = 90/x ⇒ 60x = 240 · 90 = 21600 ⇒ x = 21600/60 = 360 lei

14)
30kg................90lei
525kg..............xlei
⇒ 30/90 = 525/x ⇒ 30x = 525 · 90 ⇒ x = 47610/30 = 1587 lei

15)
8p...............150zile
24p..............x-zile
⇒ muncitorii si nr. de zile sunt invers proportionale:
8 · 150 = 24x ⇒ x = 1200 ÷ 24 = 50 zile
13)
60x5=300 (produsul numerelor)
300-60=240 (lei 3 ladite cu cate 20 kg caise fiecare)
Cate kg de caise sunt in trei ladite?
3x20=60 (kg caise in 3 ladite)
Cat costa 1 kg de caise?
240:60=4 (lei 1 kg de caise)
Cate kg de caise sunt in 5 ladite cu 18 kg caide fiecare?
5x18=90 (kg caise in 5 ladite)
Cati lei costa cele 90 kg?
90x4=360( lei 90 kg de caise)

14)
Cat costa 1 kg de mere?
90:30=3 (lei 1 kg de mere)
Cati lei au costat merele cumparate pentru cantina?
525x3=1575 lei

15)
24:8=3 (de trei ori mai multi constructori)
150:3=50 zile