13)
60kg............... 240lei
90kg................xlei
⇒ cantitatea si costul sunt direct proportionale:
60/240 = 90/x ⇒ 60x = 240 · 90 = 21600 ⇒ x = 21600/60 = 360 lei
14)
30kg................90lei
525kg..............xlei
⇒ 30/90 = 525/x ⇒ 30x = 525 · 90 ⇒ x = 47610/30 = 1587 lei
15)
8p...............150zile
24p..............x-zile
⇒ muncitorii si nr. de zile sunt invers proportionale:
8 · 150 = 24x ⇒ x = 1200 ÷ 24 = 50 zile