V=latura cubului la puterea 3
V=10x10x10= 1000cm *3
Densitatea =0,5g pe cm cub
0,5g_= m pe V=>m=0,5g_x 1000cm*3
Cm*3. cm*3
m=500g
G= m x g
g-acceleratie gravitațională care este mereu 9,8 x N pe kg și rotunjim=> 10xN pe kg
G=500g x 10 x N pe kg
G= 0,5 kg x 10N pe kg
G= 0,5x 10N
G=5N