Răspuns :
se foloseste metoda comparatiei
6p....8c...40lei
6p...12c...48lei
scadem pe verticala:
12c-8c=48-40
4cornuri=8lei
1corn=2lei
deci 8cornuri costa 16lei
inlocuim in prima si aflam cat coata 1 paine
6p=40-16->6p=24lei->1paine=4lei
verificare:
6paini+8cornuri=24+16=40lei
6paini+12cornuri=24+24=48lei
6p....8c...40lei
6p...12c...48lei
scadem pe verticala:
12c-8c=48-40
4cornuri=8lei
1corn=2lei
deci 8cornuri costa 16lei
inlocuim in prima si aflam cat coata 1 paine
6p=40-16->6p=24lei->1paine=4lei
verificare:
6paini+8cornuri=24+16=40lei
6paini+12cornuri=24+24=48lei
12-8=4cornuri
48 lei -40 lei = 8 lei
8 lei costa 4 cornuri
8:4=2lei costa un corn
6pini : 4lei =1.5 lei este o piine
48 lei -40 lei = 8 lei
8 lei costa 4 cornuri
8:4=2lei costa un corn
6pini : 4lei =1.5 lei este o piine