šŸ‘¤
a fost răspuns

De la o cofetarie Maia a cumparat doua inghietate si 4 prajituri platind 26 lei . In alta zi la aceleasi preturi a cumparat 2 inghietate si 6 prajituri de acelasi fel cu primele platind 34 lei .
Cat costa inghieta ?Dar prajitura?
*metoda comparatiei/plan de rezolvare


Răspuns :

2inghetate si 4 prăjituri =26 lei
2 Ć®nghețate si 6 prăjituri = 34 lei
34-26= 8lei
6-4=2 prăjituri
8:2= 4 lei( costa o prăjitură)
x=Ć®nghețată
2x +4Ɨ4=26
2x+16=26
2x=26-16
2x=10
x=10:2
x=5 lei (costa o Ć®nghețată)
O Ć®nghețată costa 5 lei
O prăjitură costa 4 lei
2a+4b=26
2a+6b=34 si o scad pe prima din cea de-a doua
------------------
2b=34-26=8
b=4 lei prajitura
a= 26 - 4*4  :  2 = 26-16  :  2 = 5 lei inghetata
Verificare: 10+24=34 ok.