Răspuns :
4 creioane ............ 8 picuri...............48 lei / x 7
7 creioane .............3 pixuri ..............29 lei / x 4
...................................................................
24 creioane ............ 56 picuri...............336 lei
24 creioane ............ 12 picuri...............116 lei
............................................................................
56 picuri - 12 picuri = 336 lei -116 lei
44 picuri = 220 lei
1 picuri = 220 lei : 44 = 5 lei
4 creioane + 8 picuri = 48 lei
4 creioane + 8 x 5 lei = 48 lei
4 creioane = 48 lei - 40 lei = 8 lei
1 creion = 8 lei : 4 = 2 lei
7 creioane .............3 pixuri ..............29 lei / x 4
...................................................................
24 creioane ............ 56 picuri...............336 lei
24 creioane ............ 12 picuri...............116 lei
............................................................................
56 picuri - 12 picuri = 336 lei -116 lei
44 picuri = 220 lei
1 picuri = 220 lei : 44 = 5 lei
4 creioane + 8 picuri = 48 lei
4 creioane + 8 x 5 lei = 48 lei
4 creioane = 48 lei - 40 lei = 8 lei
1 creion = 8 lei : 4 = 2 lei