👤
Maria2067
a fost răspuns

mă poate ajuta cineva la exercițiul 3/19.la mate

Mă Poate Ajuta Cineva La Exercițiul 319la Mate class=

Răspuns :

38 pahare iaurt.................14 pahare smantana ..................132 lei
36 pahare iaurt.......... .......7 pahare smantana ..................100 lei  / x 2
...........................................................................................................
38 pahare iaurt.................14 pahare smantana ..................132 lei
72 pahare iaurt.................14 pahare smantana ..................200 lei
............................................................................................................
72 pahare iaurt - 38 pahare iaurt = 200 lei -132 lei
34 pahare iaurt = 68 lei
1 pahar iaurt = 68 lei : 34 = 2 lei

38 pahare iaurt +14 pahare smantana =132 lei
38 x 2 lei +14 pahare smantana =132 lei
14 pahare smantana =132 lei - 76 lei = 56 lei
1 pahar smantana = 56 lei : 14 = 4 lei