2 kg banane + 3 kg portocale = 29 lei
4 kg banane + 2 kg portocale = 26 lei
Inmultim prima relatie cu 2:
4 kg banane + 6 kg portocale = 58 lei
Din aceasta relatie o scadem pe a doua:
4 kg banane + 6 kg portocale - (4 kg banane + 2 kg portocale) = 58-26
4 kg portocale = 32 lei
1 kg portocale = 32:4 = 8 lei
Atunci 2 kg banane + 3*8 = 29 lei
2 kg banane = 29-24
1 kg banane = 5/2 = 2,50 lei