1 kg de cozonac costa cat 3 kg de bezele. Maria cumpara 4 kg de bezele si un cozonac de 2kg ,platind 70 lei .Cat costa un kg de bezele ?Dar de cozonac ?
1kg cozonac =3kg bezele 2kg cozonac=6 kg bezele 4kg bezele +2 kg cozonac=70 lei înlocuind 2 kg cozonac 4kg bezele+6kg bezele=70 lei 10kg bezele=70lei 1kg bezele=7 lei 1kg cozonac=3×7=21 lei verif: 4×7+ 21+21=28+21+21=70 lei