Răspuns :
PROBLEMA NR.1
5kg visine+8kg capsuni=136 lei /x2
7kg visine+16kg capsuni=248 lei
--------------------------------------------
10kg visine+16kg capsuni=272 lei
7kg visine+16kg capsuni=248 lei
--------------------------------------------------
3kg visine // =24 lei
1 kg visine=24:3
1 kg visine=8 lei
5x8+8kgcapsuni=136
40+8c=136
8c=136-40
8c=96
1 kg capsuni=96:8
1 kg capsuni=12 lei
proba: 5x8+8x12=40+96=136 lei
PROBLEMA NR.2
12s+5p=1060 lei
6s+7p=260 lei /x2
------------------------
12s+5p=1060
12s+14p=520
-----------------------
// 9p=540
1m panza=540:9
1 m panza=60 lei
12s+5x60=1060
12s+300=1060
12s=1060-300
12s=760
1 m stofa=760:12
1 m stofa=aici da cu virgula. nu stiu cred ca e ceva gresit in problema.