Răspuns :
4 ursuleti = 233 lei - 3 ponei
4 ursuleti = 389 lei - 7 ponei
389 lei - 7 ponei = 233 lei - 3 ponei
7 ponei - 3 ponei = 389 lei - 233 lei
4 ponei = 156 lei
1 ponei = 156 lei : 4 = 39 lei
inlocuim in 4 ursuleti = 233 lei - 3 x 39 lei = 233- 117 = 116 lei
4 ursuleti = 116 lei 1 ursulet = 116 lei : 4 = 29 lei
4 ursuleti = 389 lei - 7 ponei
389 lei - 7 ponei = 233 lei - 3 ponei
7 ponei - 3 ponei = 389 lei - 233 lei
4 ponei = 156 lei
1 ponei = 156 lei : 4 = 39 lei
inlocuim in 4 ursuleti = 233 lei - 3 x 39 lei = 233- 117 = 116 lei
4 ursuleti = 116 lei 1 ursulet = 116 lei : 4 = 29 lei
8 ursuleti ............6 ponei .........466 lei |:2
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei ⇒
4 ursuleti ............3 ponei .........233 lei
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei scadem
................................................................
/ 4 ponei .......156 lei
1 ponei costa: 156:4=39 lei
3 ponei costa: 39×3=117 lei
4 ursuleti costa: 233-117=116 lei
1 ursulet costa: 116:4=29 lei R. 29 lei; 39 lei
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei ⇒
4 ursuleti ............3 ponei .........233 lei
4 ursuleti ............7 ponei .........389 lei scadem
................................................................
/ 4 ponei .......156 lei
1 ponei costa: 156:4=39 lei
3 ponei costa: 39×3=117 lei
4 ursuleti costa: 233-117=116 lei
1 ursulet costa: 116:4=29 lei R. 29 lei; 39 lei