Notam merele cu a, strugurii cu b.
a+b = 70kg / 420 lei
a = 4b (cantitate)
4b+b = 70kg
5b = 70kg
b = 14kg struguri
a = 4b = 4*14 = 56kg mere
Acum notam pretul merelor cu x, pretul strugurilor cu y.
y = 2x
56x+14y = 420
56x + 28x = 420
84x = 420
x = 5 lei pe kg de mere
y = 2x = 2*5 = 10 lei pe kg de struguri