240 kg z.....100 l u....1560 lei
300 kg z.....200 l u...1560+840
1560+840=2400 lei
240 kg z.....100 l u....1560 lei/x2
300 kg z.....200 l u...2400 lei
480 kg z....200 l u....3120 lei
300 kg z.....200 l u...2400 lei
480-300=180 kg z
3120-2400=720
720:180=4 lei un kg zahar
4x300=1200
2400-1200=1200
1200:200=6 lei un litru de ulei