De la o cofetarie,Maia a cuparat doua inghetate si 4 prajituri,platind 26 lei.În alta zi ,la acelas preturi,a cumparat doua înghetate si 6prajituri de acelasi fel cu primele platind,34 lei.Cati lei costa înghetats?Dar prajitura?
2a+4b=26 2a+6b=34 si o scad pe prima din cea de-a doua ------------------ 2b=34-26=8 b=4 lei prajitura a= 26 - 4*4 : 2 = 26-16 : 2 = 5 lei inghetata Verificare: 10+24=34 ok.