👤

Dacă la bornele unui generator electric se leaga un rezistor cu rezistenta R1=10 ohn,circuitul este străbătut de un curent cu intensitatea I1=2,1A.Inlocuind rezistorul cu un altul cu rezistenta R2=20 ohn,intensitatea curentului devine I2=1,1 A.Ce valori au E si tensiunea sa interna(u)?VA ROG FRUMOS,SĂ MĂ AJUTAȚI CÂT MAI REPEDE!❤