Dragoș ......2kg m......5kg p =26 lei
Daria ......6kg m......7kg p =46 lei
Rezolvare
1.Pere cumpărate în plus?
7-5=2》46-26=20 lei
2.Cat costa un kg de pere?
20÷2=10lei kg pere
3.Cat costa 5kg de pere?
5×10=50lei
4. Cat costa 2kg de mere?
56-20=36 lei
5.Cat costa un kg de mere ?
36÷2=18 lei
R:18 lei kg mere,10 lei kg de pere
Coronița!
Sus e reprezentată Metoda Comparației