u =ursuleți
p = ponei
Observam din enunț că:
4 u + 3 p = 233 lei
4 u + 7 p =399 lei
______________
=>> 4 p = 389 -233
4p =156lei
diferența de preț corespunde celor 4 ponei vânduți in plus
Cât costă un ponei?
156 : 4 =39 lei (1 ponei)
Cât costa 4 urși?
din enunț avem:
4 u + 3 p=233 lei
Inlocuim cu valoarea, ponei(39 lei)
=>> 4 u +3 x 39=233
4u = 233-117
4 u=116lei
Cât costa un ursuleț?
116 : 4=29 lei(1 ursuleț)
Verificăm in oricare enunț!
8 ursuleți +6 ponei =466 lei
Înlocuim!
8 x 29 + 6 x 39 =466 lei
232 + 234 =466 lei