👤
a fost răspuns

Daca 3 kg de mere costa 9 lei ,atunci 7 kg de mere costa...........lei

Răspuns :

3 kg mere = 9 lei

7 kg de mere = ? lei

9 : 3 = 3

7 × 3 = 21 lei

deci :

3 kg de mere costa 9 lei

7 kg de mere costa 21 lei

1kg... ?lei
3kg... 9lei
7kg...?lei

1) 9÷3=3(lei)-1kg
2) 7×3=21(lei)-7kg
R-s:.....