Răspuns :
3 kg mere = 9 lei
7 kg de mere = ? lei
9 : 3 = 3
7 × 3 = 21 lei
deci :
3 kg de mere costa 9 lei
7 kg de mere costa 21 lei
7 kg de mere = ? lei
9 : 3 = 3
7 × 3 = 21 lei
deci :
3 kg de mere costa 9 lei
7 kg de mere costa 21 lei
1kg... ?lei
3kg... 9lei
7kg...?lei
1) 9÷3=3(lei)-1kg
2) 7×3=21(lei)-7kg
R-s:.....
3kg... 9lei
7kg...?lei
1) 9÷3=3(lei)-1kg
2) 7×3=21(lei)-7kg
R-s:.....