👤
a fost răspuns

ajutor la aceste Probleme Eu nu știu să le rezolv Mă puteți ajuta dau cu coroana

Ajutor La Aceste Probleme Eu Nu Știu Să Le Rezolv Mă Puteți Ajuta Dau Cu Coroana class=

Răspuns :

1) 
4 m de stofa .............3 m de postav ...........1 250 lei   l x 2  
2 m de stofa .............6 m de postav............1 300 lei
__________________________________________
8 m de stofa ..............6 m de postav..........1 250 x 2 = 2 500 lei  l ( -)
2 m de stofa ..............6 m de postav...........................1 300 lei
___________________________________________________
( 8 - 2) m de stofa ........(6 - 6) m de postav = 2 500 lei - 1 300 lei 
6 m de stofa = 1 200 lei 
1 m de stofa = 1 200 : 6 = 200 lei

 4 x 200 lei ...........3 m de postav .........1 250 lei 
_____________________________________
3 m de postav = 1 250 lei - 800 lei = 450 lei 
1 m de postav = 450 lei : 3 = 150 lei 

Raspuns:  1 m de stofa = 200 lei;   1 m de postav = 150 lei 


2) 
17 saci cu faina ..............12 saci cu cartofi ............1 210 kg  relatia (1) 
21 saci cu faina ..............12 saci cu cartofi ............1 410 kg    rel. (2) 
________________________________________________________
Scad relatia (1) din relatia (2):

( 21 - 17 ) saci cu faina ....( 12 - 12) saci cu cartofi.........1 410 kg - 1 210 kg 
4 saci cu faina = 200 kg 
1 sac cu faina = 200 : 4 = 50 kg 

17 x 50 kg ..................12 saci cu cartofi .......1 210 kg 
___________________________________________
12 saci cu cartofi = 1 210 kg - 850 kg = 360 kg 
1 sac cu cartofi = 360 : 12 = 30 kg 

Raspuns: 1 sac cu faina = 50 kg;  iar 1 sac cu cartofi = 30 kg