1.
a+b%=936
a|•••|+128
b|•••|
b=(936-128)÷2=808÷2=404
a=404+128=532
2.
a+b=980
a|•••|+54
b|•••|
b=(980-54)÷2=926÷2=463
a=463+54=517
3.
a+b=1856
a|••••|+248
b|••••|
b=(1856-248)÷2=1608÷2=804
a=804+248=1052
4.
a+b=998
a|•••|+432÷8
b|•••|
b=(998-432÷8)÷2=(998-54)÷2= 944÷2=472
a=472+54=526
5.
a+b+c=650
b+c=650-125(val lui a) =525
b|••••|
c|••••|+25
b=(525-25)÷2=500÷2=250
c=250+25=275