Răspuns :
Am cumparat 5 kg de mere cu 50 lei.
cat costa un kg de mere?
50lei: 5 =10 lei costa un kg de mere.
Am cumparat 12 caiete de 60 lei
Cat costa un caiet?
60lei:12=5 lei costa un caiet.
Erau 20 copii, trebuie sa se imparte in 4 echipe. Cati copii vor fi in echipa?
20:4 = 5 cate 5 copii.
Intr-o clasa sunt 15 elevi. se vor imparti in echipe. Cati elevi vor fi in echip?
15: