Plan
1) Cati lei plateste pentru cei 3 trandafiri din buchet?
3 x 5 lei = 15 lei
2) Cati lei plateste pentru cele 3 garoafe din buchet?
27 lei - 15 lei = 12 lei
3) Cati lei costa o garoafa?
12 lei : 3 = 4 lei costa 1 garoafa
Rezolvarea problemei printr-un exercitiu:
( 27 lei - 3 x 5 lei) : 3 = ( 27 - 15 lei) : 3 = 12 lei : 3 = 4 lei
Raspuns: 4 lei