👤
Arinuta234
a fost răspuns

o gospodina a vindut 15,8 kg de visina la pret de 8,5 lei/kg si 20,6kg prune la pret de 7,5 lei/kg.Pentru care dintre aceste fructe gospodina a luat mai multi bani si cit?

Răspuns :

15,8 x 8,5 = 134,3 lei a luat gospodina pentru visinile vandute 

20,6 x 7,5 = 154,5 lei a luat gospodina pentru prunele vandute 

154,5 - 134,3 = 20,2 lei mai mult a luat gospodina pentru prune decat pentru visine 
Cat costa visinele ?
15.8 x 8.5 = 134.3 lei 

Cat costa prunele ?
20.6 x 7.5 = 154.5 lei

Diferenta dintre prune si visine ?
154.5 - 134.3 = 20.2 lei mai mult