👤
Maria1095
a fost răspuns

Stefan a cumparat 6 trandafiri rosii si 3 trandafiri albi .A platit 69 de lei stiinda ca un trandafir alb costa 9lei,afla cat a costat un trandafir rosu

Răspuns :

Datele problemei
6 trandafiri rosii si 3 trandafiri albi  = 69 lei
1 trandafir alb = 9 lei

Plan
1) Cati lei a platit pe cei 3 trandafiri albi?
     3 x 9 = 27 lei a platit pe cei 3 trandafiri albi
2) Cati lei a platit pe cei 6 trandafiri rosii?
    69 lei - 27 lei = 42 de lei
3)  Cati lei costa un trandafir rosu?
     42 lei : 6 = 7 lei costa un trandafir rosu

Verificare:   6 x 7 lei + 3 x 9 lei = 42 lei + 27 lei = 69 lei a platitpe cei 6 trandafiri rosii si 3 trandafiri albi

Raspuns:   7 lei a platit pentru 1 trandafir rosu