Datele problemei
6 trandafiri rosii si 3 trandafiri albi = 69 lei
1 trandafir alb = 9 lei
Plan
1) Cati lei a platit pe cei 3 trandafiri albi?
3 x 9 = 27 lei a platit pe cei 3 trandafiri albi
2) Cati lei a platit pe cei 6 trandafiri rosii?
69 lei - 27 lei = 42 de lei
3) Cati lei costa un trandafir rosu?
42 lei : 6 = 7 lei costa un trandafir rosu
Verificare: 6 x 7 lei + 3 x 9 lei = 42 lei + 27 lei = 69 lei a platitpe cei 6 trandafiri rosii si 3 trandafiri albi
Raspuns: 7 lei a platit pentru 1 trandafir rosu