👤
a fost răspuns

Bună! Am și eu nevoie de ajutor la două probleme:
1) Un tren electric se mișcă cu viteza v0=72km/h. Întrerupându-se curentul electric, trenul se oprește uniform incetinit după Δt=20s. Să se afle accelerația și distanța până la oprire.
2) Un automobil pornește cu accelerația a=0,40m/s² . Cât timp îi trebuie să își mărească viteza v1=12m/s și v2=20m/s.