Răspuns :
7 kg..........28 lei
11 kg.........x
---------------------
x=28x11:7=44 lei costa 11 kg de mere
sau
cat costa un kg de mere?
28:7=4 lei
cat costa 11 kg mere?
11x4=44 lei
11 kg.........x
---------------------
x=28x11:7=44 lei costa 11 kg de mere
sau
cat costa un kg de mere?
28:7=4 lei
cat costa 11 kg mere?
11x4=44 lei