👤

Iulian a cumparat 3 inghetate si doua sucuri platind 16 lei.adrian a cumparat 4 inghetate si 3 sucuri pe care a platit 23 lei.ce pret are fiecare din cele doua produse.

Răspuns :

3i+2s=16|×4
4i+3s=23|×3
12i+8s=64
12i+9s=69
-
s=5
3i+2×5=16
3i+10=16
3i=6
i=2