Răspuns :
1. t1=7h 30min=27000s
t2=12h 16min=44160s
t=?s
Formule:
t=t2-t1
Calcule:
t=44160-27000=17160s (In SI).
3. Stim ca porneste la ora 6:30 si ca face in total 40 de minute.De la ora 6:30 pana la 07:00 sunt exact 30 de minute(o jumatate de ora) astfel observam ca din cele 40 de minute pana la ora 7 a parcurs 30 inseamna ca mai are 10 minute de parcurs fapt care rezulta ca ajunge la 7:10 minute.
4. (Problema 4 e în poză)
5. 2 min = 120 sec
60 : 120 = 0,5 m/sec viteza de alergare a iepurelui
6. a)d=57-24=33 km=33000 m
b) t=12 h 5 min-11 h 15 min = 1h-10 min=50 min=3000 s
c)v=d/t=33000/3000=11 m/s=39,6 km/h
7. timpul t = spatiul / viteza
timpul din A in C este t1 = 28 km : 40 km/h = 0,7 ore
timpul din C in B este t2 = 20 km : 50 km/h = 0,4 ore
timpul necesar din A in B cu stationarea t3 = 1h 30' este t1 + t2 + t3 = 0,7 h + 0,4h + 1,5 h = 2,6 ore.
Plecand la 14.00h va ajunge in B la 16,6 h adica la orele 16h 36'
10. a) 60:40=1,5h=90 minute
90 minute + 12h= 13:30(motociclistul ajunge)
60:50=1,2=72minute
12 h 30 +72 minute= 13:42(taxiul ajunge)
b) 40km/h x 30 minute= 20 km
60-20=40km
40:(40+50)=26minute 40 secunde
26minute 40 secunde+12 h 30 =12:56 40 secunde
c) 20 + 40x(40:90)=37,(7)km
14. daca acesta a parcurs de 3 ori inaltimea de la care a fost aruncat, inseamna ca va ajunge la o inaltime totala de 2h, de unde va urma sa cada pana la pamant parcurgand in jos distanta de 2h, si cum in sus a mers 1 h vom avea totalul de 3h
bun...
ca sa urce in sus 4,9 m=h cat am socotit mai devreme vom folosi formula v finala^2=v0^2+ 2ad ... stim ca v finala e 0 ca se opreste pentru o perioada foarte scurta de vreme, si rezulta ca v0^2=-2ad... acceleratia este acceleratia gravitationala, si d=h
rezulta ca v0^2 = -2 x -9,8 x 4,9 ceea ce inseamna ca v0 e egala cu 9,8 m/s
de sus se paote face cu aceasi formula dar iti arat cum se face cu energii,
jos avem doar Ec=energie cinetica si sus doar Ep=energie potentiala... ele sunt egale... si avem m x v^2 = 2 x m x g x 2h se simplifica m si avem v^2= 4gh si rezulta ca v la ciocnire este 2x9,8 m/s = 19,6 m/s
Scuze pentru răspunsurile incomplete și lipsa!!!
t2=12h 16min=44160s
t=?s
Formule:
t=t2-t1
Calcule:
t=44160-27000=17160s (In SI).
3. Stim ca porneste la ora 6:30 si ca face in total 40 de minute.De la ora 6:30 pana la 07:00 sunt exact 30 de minute(o jumatate de ora) astfel observam ca din cele 40 de minute pana la ora 7 a parcurs 30 inseamna ca mai are 10 minute de parcurs fapt care rezulta ca ajunge la 7:10 minute.
4. (Problema 4 e în poză)
5. 2 min = 120 sec
60 : 120 = 0,5 m/sec viteza de alergare a iepurelui
6. a)d=57-24=33 km=33000 m
b) t=12 h 5 min-11 h 15 min = 1h-10 min=50 min=3000 s
c)v=d/t=33000/3000=11 m/s=39,6 km/h
7. timpul t = spatiul / viteza
timpul din A in C este t1 = 28 km : 40 km/h = 0,7 ore
timpul din C in B este t2 = 20 km : 50 km/h = 0,4 ore
timpul necesar din A in B cu stationarea t3 = 1h 30' este t1 + t2 + t3 = 0,7 h + 0,4h + 1,5 h = 2,6 ore.
Plecand la 14.00h va ajunge in B la 16,6 h adica la orele 16h 36'
10. a) 60:40=1,5h=90 minute
90 minute + 12h= 13:30(motociclistul ajunge)
60:50=1,2=72minute
12 h 30 +72 minute= 13:42(taxiul ajunge)
b) 40km/h x 30 minute= 20 km
60-20=40km
40:(40+50)=26minute 40 secunde
26minute 40 secunde+12 h 30 =12:56 40 secunde
c) 20 + 40x(40:90)=37,(7)km
14. daca acesta a parcurs de 3 ori inaltimea de la care a fost aruncat, inseamna ca va ajunge la o inaltime totala de 2h, de unde va urma sa cada pana la pamant parcurgand in jos distanta de 2h, si cum in sus a mers 1 h vom avea totalul de 3h
bun...
ca sa urce in sus 4,9 m=h cat am socotit mai devreme vom folosi formula v finala^2=v0^2+ 2ad ... stim ca v finala e 0 ca se opreste pentru o perioada foarte scurta de vreme, si rezulta ca v0^2=-2ad... acceleratia este acceleratia gravitationala, si d=h
rezulta ca v0^2 = -2 x -9,8 x 4,9 ceea ce inseamna ca v0 e egala cu 9,8 m/s
de sus se paote face cu aceasi formula dar iti arat cum se face cu energii,
jos avem doar Ec=energie cinetica si sus doar Ep=energie potentiala... ele sunt egale... si avem m x v^2 = 2 x m x g x 2h se simplifica m si avem v^2= 4gh si rezulta ca v la ciocnire este 2x9,8 m/s = 19,6 m/s
Scuze pentru răspunsurile incomplete și lipsa!!!
