n = pretul unui kg de nectarine
p = pretul unui kg de pere
4n + 6p = 48 /:2, adica impartim la 2 aceasta relatie
3n + 9p = 48 /:3, adica impartim la 3 aceasta relatie si obtinem:
2n + 3p = 24
n + 3p = 16
Din prima ecuatie o scadem pe a doua si obtinem:
2n + 3p - (n + 3p) = 24 - 16
2n + 3p - n - 3p = 8
n = 8, deci 1kg de nectarine costa 8 lei
Dar n + 3p = 16, adica 8 + 3p = 16, adica 3p = 8, adica
p = 8/3 = 2,67 lei
Daca datele din problema sunt corecte, asta este rezultatul, am facut si proba.
Dar eu cred ca ai gresit ceva din datele problemei.