Răspuns :
[tex]5 \: kg - 3 \: kg = 16 \: lei \\ 2 \: kg = 16 \: lei \\ 1 \: kg = 16 \div 2 = 8 \: lei \\ 8 \: kg = 8 \times 8 = 64 \: lei[/tex]
Cate kg de rosii sunt?
5kg-3kg= 2kg
Cat costa 2 kg de rosii? = 16 lei
Cat costa un kg de rosii?
16:2=8 lei
Cat costa 8 kg de rosii?
8 kg*8 = 64 lei
5kg-3kg= 2kg
Cat costa 2 kg de rosii? = 16 lei
Cat costa un kg de rosii?
16:2=8 lei
Cat costa 8 kg de rosii?
8 kg*8 = 64 lei